MUDr. PAVEL MAUN

Ordinace internisty a praktického lékaře pro dospělé

Kontaktujte nás:
221 715 244

Kardiovaskulární onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou ve všech rozvinutých státech Evropy a severní Ameriky nejčastější příčinou úmrtnosti a závažné nemocnosti obyvatel. Akutní formy (infarkt, mozková mrtvice) způsobí každoročně v České republice smrt zhruba 40-50 tisíc lidí. Pro srovnání, je to 2x více než úmrtí na rakovinu.

Prevence KVO vždy začíná režimovými opatřeními. Patří k nim zanechání kouření (vede ke snížení absolutního rizika kardiovaskulárního úmrtí o 43 %, což žádný lék dosud nedokáže), zdravá strava a stravovací návyky (nízký příjem cholesterolu, dostatek zelenina a ovoce, omezení příjmu kuchyňské soli, diabetická dieta u diabetiků a další), dostatečná fyzická aktivita a redukce hmotnosti u jedinců s nadváhou. Léčebně zasahujeme za účelem normalizace vysokého krevního tlaku, snížení krevních tuků a stabilizace cukrovky. K ostatním farmakologickým preventivním opatřením patří podávání kyseliny acetylsalicylové, beta-blokátorů a inhibitorů-ACE.

Stanovení absolutního individuálního rizika ischemické choroby srdeční je klíčovým bodem pro intenzitu preventivních opatření. V programu SCORE se stanovuje se na základě anamnézy (kouření, časném úmrtí příbuzných na KVO), hladiny krevních tuků, přítomnosti vysokého krevního tlaku, cukrovky, obezity.